Jdi na obsah Jdi na menu
 


W3: Obecná teorie hry

27. 11. 2008


Většina z hráčů má tendenci se zlepšovat, ale ne každý stejným tempem. Hrajete ladder a prohrajete, jste naštvaní a nadáváte buď že : imba [input random strong unit], nebo je imba přímo celá protivníkova rasa, ze hry samotné si toho moc neodnesete a většinou ani nevíte pořádně proč jste prohráli (nepočítam ňáky hrozný boty), zároveň se furt čumíme na repy top hráčů, ale skoro nikdo to tak neumí zahrát.Vše je založeno na rozhodování, co kdy udělat, co postavit, kdy kam jít, atd., co rozhodování ovlivňuje?

Především jsou to informace, které máte o soupeři, buď jich máte dostatek (scoutujete atd. máte přehled) a nebo jich moc není a spíše se spoléháte na to, že vytušíte co bude soupeř dělat, což vychází ze zkušeností, které jsou hned v závěsu za informacemi. No takže jsem v suchu ne? hraju proti elfovi informací mám dost, nascoutoval jsem ho postavil sem tam farmu, ze zkušenosti vím, že asi půjde svoje největší zbraně coz jsou dryády a medvědi a ... stejne prohraju, tak wtF. Pokud by jsme se pohybovali jen v teoretické sféře bez ohledu na situaci ve hře, nebo na to kdo má jaké micro, tak není informací nikdy dost (pokud nemáte map hack teda .|. ) na to aby jste s určitostí vědeli kdy je soupeř nejzranitelnější, nebo kdy je ta nejlepší chvíle pro expu. Top hráči se snaží toto nevědomí co nejvíce eliminovat i za cenu podružných ztrát (footi behají po mapě, wispy číhají v keři za rohem, acolyta posedává u expy) a zbytek čerpají ze zkušeností. No tak jsem to pěkně popsal a co jako s tím? dobry no, to že jsou TOP hráči dobří to už víme.

Pokud nic neodkoukáte z top repů, tak máte spíš šanci odkoukat něco z tech svých, kazdý hraje trochu jinak a má jinou představu o hře, takže když se podíváte na svůj replay tak je třeba se zaměřit na důležité věci což jsou:

1. co dělá soupeř kdy já dělám ...
2.Food limit
3.Gold management
4. micro v bitvě

Konec jsem věnoval rozboru tomu jaké priority mají creepy a něco málo o free damage.

-1.
dobré je si rozdělit repy do adresářů podle ras, většina her proti stejné rase ma podobné rysy, jako třeba že elf toho měl před doděláním medvědů jen trochu a jen získával čas otravováním a kdybych na něj udelal tower rush tak bych asi vyhrál, nebo když já creepoval tady tak soupeř zakládal expu. Dobrá pomůcka jsou minuty, když víte zhruba ve které minutě se dodělává třeba T2 nebo ve kterou minutu může mít undead nejdříve destroyery nebo elf medědy, atd. může vám to dát větší přehled, já třeba vím že když vyrobím 2 brakery a prvního priesta tak elf dodělává T3 pokud ho něco nezdrželo a podle toho se rozhoduji, jesli zkusit tower rush když ještě medvědy nemá a nebo opevnit expu a hrát na to že ji udržím a nějak ho přemasuju. Toto pokud víte tak vám to dost rozšíří vaši zkoušenostní základnu pro správné rozhodování.

-2.
Food limit, naše oblíbené téma že? když sem o tom psal posledně víc jak před rokem, tak jsem se ke svému překvapení dověděl, že to všichni znají a proč to vůbec píšu. Nooo a je to tu zase, armády 52,53 a podobné se prohání po mapě jakoby se nechumelilo, no hlavně že o tom víte. Případů kdy ork ma food 48 a zadá ridera na 51 jsem viděl tolik že bych si dal sedmičku bílýho na ex.O správném složení foodu musíte přemýšlet už když máte kolem 40 jak to poskládat, jestli tam plácnut grunta, ridera a kodo nebo nějak jinak. Ale zpátky k repům, sledovat jaký foodlimity proti sobě bojují, jak to dopadlo a kdo kde a kdy chodil s jakou armádou. Jít do správné bitky chce i dobrý odhad, není padesátka jako padesátka že,např. 50 pavouků s 2 herama je jedna z největších armád, protože undeadovi "žere" noncombat food jen 5 acolytů a 3 ghůlové na dřevě, které si navíc může vzít sebou. Tím samozřejmě neříkám že máte hrát jen v no upkeepu, ale přechod přes 50 musí přijít ve správnou chvíli např. pokud si věříte a jdete do bitky, kde se počítá se ztrátami, tak naklikáte unity dopředu a podle výsledku bitky je bud necháte dodělat a nebo je zrušíte. Hlavím důvodem setrvání v no upkeepu je šetření peněz, dokud se držíte do 50 tak děláte upgrady creepujete atd., pak je hlavní rozhodování kdy jít přes, buď jste hafo našetřili naklikáte všecko možný a soupeře jednoduše premasujete, ale takové šetření chce čas, no a nebo spěcháte a jdete přes upkeep brzy s tím že plánujete třeba tower rush a potřebujete toho mít co nejvíc.

-3.
Gold management co to jako je? snad těžím a vyrábím ne? No zas tak úplně jasný to taky není. Někdy rozhodují drobnosti a i par goldu navic může pomoci, kde je vzít? Tak zaprvé je to creepování, jak porozuji některé repy nebo něco obsuji tak jsem odpozoroval u mnoha hráčů přehnaný strach z creepu, buď se bojí blademastera, nebo útíkají do báze se healnout nebo se prostě jen bojí toho kdyby teď přišel enemy na mě tak přece nebudu creepovat. Jenže... blademaster taky není všude, ale největší ztráty gold jsou právě při vracení do báze... protože necreepujete a ještě utratíte za heal, namítnete že přece si to tam nenechám zhebnout ne? To je samozdřejme jasný že ne, takže nejlepší si je vybírat creepy tak aby ste je mohli creepovat kontinuálně bez problémů, často je lepší chodit klasicky po slabších a pak přejít na větší jak se vám časem zvětšuje armáda než trikovat velkej creep s par unitama a pak utíkat v červeným do báze. Nakonec jsou goldy ještě v itemech, buď dáváte zbytečne moc za usable itemy ze shopu (ale je to o situaci, koupit si heal svitek u humana za kilo na heal treba dvou zraněných footu je waste, misto toho aby ste počkali na priesty), neprodáte to co by jste měli (book of death proti elfovi,ankh a podobně),např. jsem nedávno viděl ve hre O vs NE jak ork měl celou hru u blademastera runed bracer který redukuje pouze instantní direct magic damage do zivotů, což zrovna není případ mana burnu který prioritně afektuje manu a potom ubírá životy takže ho runová spona nijak neredukuje, nebo naopak prodáte co by ste nemuseli, jako např. rukavice na sílu které přidávají herovi životy a vyplatí se je nosit relativně dlouho i u inteligence nebo agility hera (dokud nemáte něco lepšího, nebo je nepředáte vašemu druhému ST herovi)

-4.
Většinu o micru si můžete přečíst ve starém článku "mikro" což je víceméně jen přeložená verze z internetu která je všude možně. Ale to všichni přece znáte, takže bych spíše rozebral co se pri bitce děje, když pošlete armádu přes attack ground... oblíbená možnost poslat to přes "Áčko" se řídí klasickými prioritami které jsou platné pro celý warcraft. V normální bitvě hráč vs hráč se jednotky řídí hlavní prioritou útoku a ta je útoč na nejbližší cíl což způsobuje maximalní damage, unity nikde zbytečně neběhají a stále útočí, toto platí pro Ground, pro vzduch platí podobná jen lehce upravená priorita : útoč na nejbližsí cíl který může útočit na tebe - umělá situace - undead s dk lichem a ghulama jde proti orkovi který má 2 hery grunty a jednu wywernu tak ta wyverna bude útočit na licha. Vypadá to výborně jen do té doby než soupeř zraněné jednotky v první linii začne stahovat pryč a vaše unity podle pravidla priority je honit nebudou, ale najdou si jíný nejbližší cíl, takže se tomu attack groundu musí trochu pomoct, aby to bylo k něčemu. Možností je několik, samozdřejmě záleží na tom kolik toho v té bitvě stíháte, někdo na to čumí a je rád že použije skilly u hera a někdo ma apm 350. Budu brát tedy že něco umíte. První možností je když máte rozdělenou armádu na dvě skupiny (např. meele a ranged/magic atd.) tak střeleckou grupu pošlete přes Ačko a s tou meele focusujete soupeřovy zraněné jednotky popřípadě jdete po hrdinovy pokud se na to cítíte. Další poněkud složitější možností je že máte armádu již ve třech skupinách jedna jde pres Acko druhou nashiftujete soupeřovy jednotky do kterých má tato skupina největší bonus (meele do archerek, pavouci do koda, atd.) a třetí grupa jsou hrdinové s nějakou podporou, kterou focusujete buď soupeřovy hrdiny (on se o ně musí starat mezi tím co mu chcípá systematicky armáda) nebo focusujete strategické jednotky (rideri, sorcky, etc.), pak už je to jen na tom jak to zvládáte vy a váš soupeř. Poslední možností je to opravdu jen poslat pres "A" pokud mate foodlimitovou převahu a jen pomáháte hrdinou armádě a máte dost času stavět nové jednotky v bázi nebo zadávat upgrady.


S creepy je to složitější a je třeba poznat co si k nim můžete dovolit a podle toho se pak na creepu zařídit.
Jejich priority targetů jsou jiné než jaké mají jednotky hráče poslané pres Attack. U většiny je nejnadřazenejší priorita útok na nejbližší ranged summoned unit což je water elementál, pokud tato podmínka není splněna tak útočí na nejbližší nejsilnější cíl, ale jakmile už si ho vyberou tak do něj mlátí dokud neumře nebo neuteče, takže creepovy nacpete vlka a když je to v té chvíli to NEJ co kolem sebe má tak se do nej zakousne a gruti ho nezajímají dokud vlk neskape, určitých pravidel se dá dobře využít jako např. boj začnete hrdinou který stojí vepředu a celý spot jde do něj, proč to udělat? dělá se to u spotů se střeleckými jednotkami s pierce nebo magic damage které dávají do hrdiny za málo a jakmile si hrdinu vyberou za cíl, tak ostatním creepům s normal damage (ogr na expě se dvěma trollama, gnoll na spotu s těma dalšíma dvouma co střílí atd.), kteří hrdinovy dávájí za plno, nacpete grunta,footmana, elementala, nebo jinou jednotku s heavy armorem, akorát se s hrdinou nesmíte vzdálit z dostřelu těch ranged creepů. Jak jsem ale psal tak je to u většiny creepů, což znamená že jsou i výjímky jako třeba golem lvl 9, nebo velké želvy které mají prioritu útoku na nejbližsí cíl s nejméně hp, dále jsou tu žaby s poisonem které postupně otráví všecko v dosahu a zvláštní skupinou jsou trollové Trapeři s ensnare u kterého si prioritou nejsem uplně jistý, hlavní prioritou pro hod ensnare je : dej ensnare na přicházející jednotku do bitvy, ale např. na echo isle-základní spot u báze, pokud pošlete elementála naproti orgovi pres move a zbytek armady přes A tak dají ensnare milici a footmanům, pokud ho pošlete pres attack tak dostane síťku elementál, pokud však to samé uděláte s elementalem přes move u ogra s trollama u expy tak dostane síť i kdyby dělal vrtule, ale zase té samé finty s elementalem přes move se využívá na twistedu, kde to opět funguje že elementál ensnare nedostane + Golem hodí kuličku do nejbližší a nejsilnější ranged unity(když není tak meele), která na něj útočí(což je archmág,far seer,lich atp.). Pokud jde skupina podobných jednotek např. footmani s milicí na spot jako je expa na Echu tak je ensnare nejspíš u trollů zcela random a navíc ho s oblibou dá jen jeden z trollů a druhej si ho schovává na elementála, takže je dobré si nechat jednoho foota nebo milici vzadu a poslat ho se zpožděním a až oba trollové dají síť tak teprv potom udělat elementála, protože jednotka v ensnare má pro creepy nejnižší prioritu. Speciální skupinou jsou pro creepy budovy a dělníci co je staví, tato priorita je nadřazená všemu, bohužel :(, ale bohudík pro elfa, který může snadno creepovat s AoW, ale zkuste si během creepování začít stavět farmu nebo expu nebo jinou stavbu, creepy se na všecko okolo vyserou a jdou po dělníkovi popř. po samotné budově (když nemůže na dělníka-elf/ork/ud).


Nakonec se vrátím znova do boje hráč vs hráč, když se přímo nebojuje tak je ve hře spousta free damage. Na free damage (což je jakékoli zranění které vám soupeř nijak nevrátí, nebo vrátí jen zanedbatelnou část toho co zpusobily vaše jednotky) je v podstatě založená taktika Hit&Run s wywernami, které létají nad lesem a onehitují soupeřovy unity a "ukusují" mu armádu postupně. V současnosti jsou největšími přeborníky v udělování free damage undeadi s pavoukama a elfové s dryádama, obě rasy využívají rychlosti těchto ranged units (undead využívá vysokého damage a rychlosti od DK aury, elf zase toho že jsou dryády rychlé už od přírody a dávají slow), pokud víte že do bitvy s ním jít nechcete tak mu nějakou jednotku musíte nechat vzadu na úkor toho že vám přežije většina. Tohle samo všichni dobře znáte, chtěl jsem jen nastínit to, že v situacích kdy před sebou stojí dvě velké armády, ale ještě se nebojuje, oba hráči klikají jak o život, jednotky se plehou mezi sebou a často ve snaze dosáhnout nejlepší pozice pro bitvu skončíte špatně, protože do vás soupeř naběhne zrovna když máte castery vepředu nebo taurena s dupáním vzadu a jak casteři utíkají nebo přesunujete hrdinu do první linie dostanete spoustu free dmg nebo naopak vaše utíkající jednotky nedají nic, stejně tak jsem viděl že někteří úplně nesmyslě pobíhají s celou grupou jednotek ve snaze dosáhnout jen o trochu lepší pozice, ale většinou je to kontraproduktivní, rozhodně tím nemyslím třeba když nabíhají ghulové mezi archerky, nebo když dryady oběhnou armádu a zezadu kosí mortary s priestama, v těchto situacích je samozdřejme nejaké to free damage nepodstatné, když soupeře zpawníte do pár sekund díky tomu, že vaše jednotky mají bonus damage do jeho typu armoru.